Istebna i okolice

Wśród pięknych gór i zdrowych lasów Beskidu Śląskiego, pomiędzy Złotym Groniem, Ochodzitą i Wawrzaczowym Groniem rozłożyły się trzy wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka, czyli Beskidzka Trójwieś. Gmina Istebna, którą tworzą wspomniane sołectwa, zajmuje obszar 8425 hektarów, z czego 4590 stanowią lasy. Teren ten zamieszkuje około 11 tysięcy mieszkańców. Młodzież uczęszcza do 6 szkół podstawowych, jednego nowo wybudowanego gimnazjum i jednej szkoły ponadpodstawowej. Gmina swoją gospodarkę opiera na rolnictwie i turystyce.

Istebna

powstała około 1577 roku. Warto tutaj obejrzeć Kościół p.w Dobrego Pasterza z 1794 roku. Nie wolno przegapić pracowni malarza i rzeźbiarza Jana Wałachy oraz kurnej chaty Kawuloka z 1863 roku. W pierwszym przypadku stykamy się z piękną tradycją ludowej sztuki góralskiej, natomiast wizyta u Kawuloka pozwoli nam poznać bliżej dawne życie Górali. Bezwzględnie należy również odwiedzić dwie świątynie - drewniany kościołek św. Krzyża z 1770 roku, jak i dużo młodszy kościół na Stecówce. Natomiast dla zainteresowanych beskidzką przyrodą czeka Ośrodek Edukacji Ekologicznej na Dzielcu oraz ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Również zainteresowani szeroko pojętym sportem znajdą coś dla siebie - mowa o Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki, najsłynniejszego polskiego himalaisty.

Jaworzynka

tu zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, które oznaczono 3 słupami granicznymi noszącymi nazwę "Trójstyku". W dobie jednoczenia Europy nie sposób ominąć takie miejsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że na terenie gminy znajdują się aż trzy przejścia graniczne: dwa dla ruchu pieszego w Hyrćawie i Kotelnicy oraz przejście dla ruchu turystycznego w Jasnowicach. W Jaworzynce warte odwiedzenia jest Muzeum Regionalne na Grapie.

Koniaków

to miejscowość znana jest wszystkim miłośnikom koronek. To tutaj powstają słynne stringi koniakowskie. O skąpej bieliźnie robionej ręcznie informowała nawet telewizja ... japońska. Wspomniane stringi oraz inne koronkowe cuda obejrzeć można m.in. w Muzeum Koronki rodziny Gwarków, Izbie Rzeźby i Koronki Ludowej Kamieniarzów oraz Galeri Sztuki Nieprofesjonalnej Tadeusza Ruckiego. Jeżeli ktoś szuka miejsca do wyciszenia to proponujemy odwiedzić drewniany kościół św. Bartłomieja z 1900 roku. Będąc w Koniakowie warto wejść na szczyt Ochodzita, skąd podziwiać można piękną górską panoramę. Swoją tajemniczością urzeknie nas Koci Zamek, gdzie wg legendy stał zamek hrabiego Koczego. W słoneczne, bezchmurne dni ze szczytu Kociego Zamku widać nasze największe góry - Tatry.

Zgrupowania sportowe

zgrupowania Zapraszamy serdecznie na zgrupowania i konsultacje szkoleniowe w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, koszykówka ...

Czytaj więcej

Zielone szkoły

Zielone szkołyOśrodek Rekreacyjno - Wypoczynkowy "Las" od samego początku swojej działalności chętnie przyjmował najmłodszych gości.

Czytaj więcej

Zimowiska

zimowiskaZapraszamy wszystkich chętnych do spędzania zimowych ferii w naszym ośrodku. W Istebnej zimy są jak z bajki. Śnieg pojawia się w październiku ...

Czytaj więcej

Początek strony